Saç dökülmesi (alopesi) oldukça yaygın bir durumdur. Yaşlı yetişkinlerde daha yaygın olmasına rağmen, çocuklar da dahil olmak üzere herkes bunu yaşayabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre günde 50 ila 100 saç teli kaybetmek normaldir . Kafanızda yaklaşık 100.000 kıl olduğu için bu küçük kayıp fark edilmez. Yeni saç normalde dökülen saçın yerini alır ama bu her zaman olmaz.

Saç dökülmesi yıllar içinde kademeli olarak gelişebilir veya aniden ortaya çıkabilir. Altta yatan nedene bağlı olarak, geçici veya kalıcı olabilir.

Saçınızın gerçekten dökülüp dökülmediğini mi yoksa sadece normal bir saç dökülmesi mi yaşadığınızı söylemeye mi çalışıyorsunuz? Bir doktora görünme zamanının gelip gelmediğinden emin değil misiniz? Saç dökülmesi ve nasıl yönetileceği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Saç dökülmesinin belirtileri

Alopesinin ana semptomu normalden daha fazla saç dökülmesidir, ancak bunu tespit etmek düşündüğünüzden daha zor olabilir.

Aşağıdaki belirtiler bazı ipuçları sağlayabilir:

Saç dökülmesine ne sebep olur?

Her biri farklı altta yatan nedenlere sahip birkaç ana saç dökülmesi türü vardır.

Androjenik alopesi

Androjenik alopesi, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik gibi kalıtsal saç dökülmesini ifade eder . Saç dökülmesinin en yaygın nedenidir ve aşağıdakileri etkiler:insanların yüzde 50’siGüvenilir Kaynak.

Androjenik alopesi ile ilgili saç dökülmesi yavaş yavaş meydana gelme eğilimindedir. Bazı insanlar ergenlik döneminde saç dökülmesi yaşayabilirken, diğerleri 6 ila 11 yaş arasındaki orta yaşlarına kadar semptomları fark etmeyebilir.

Kadın tipi kellik genellikle kafa derisinin her yerinde incelme ile sonuçlanır. Ayrıca parçanın çevresinde genişleme veya incelme gibi görünebilir. Erkek tipi kellik tipik olarak şakakların üzerinde ilerleyici saç dökülmesini ve başın tepesinde incelmeyi içerir ve “M” şekli oluşturur.

Telojen effluvium

Telogen effluvium, travmatik bir olay, aşırı stres dönemi veya ciddi bir hastalık gibi duygusal veya fiziksel şoktan kaynaklanan ani saç dökülmesi türüdür.

Tinea

Saç derisinin saçkıran olarak da adlandırılan Tinea capitis, kafa derisini ve saç şaftını etkileyebilen bir mantar enfeksiyonudur. Pullu ve kaşıntılı küçük kel lekelere neden olur. Zamanla, bu yamaların boyutu artar.

Saç dökülmesi için tedavi seçenekleri nelerdir?

Saç dökülmesi için bir dizi tedavi seçeneği vardır, ancak sizin için en iyi seçenek saç dökülmesine neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır.

İlaçlar muhtemelen tedavinin ilk kürü olacaktır.

Reçetesiz (OTC) ilaçlar genellikle doğrudan kafa derisine uyguladığınız topikal kremler, jeller, solüsyonlar veya köpüklerden oluşur. En yaygın ürünler, minoksidil adı verilen bir bileşen içerir .

Finasterid (Propecia) gibi reçeteli ilaçlar, özellikle erkek tipi kellik için yardımcı olabilir. Bu ilacı saç dökülmesini yavaşlatmak için günlük olarak alırsınız, ancak bazıları finasterid alırken yeni saç büyümesi yaşar.

Saç dökülmesi otoimmün bir durumla ilgili görünüyorsa, klinisyeniniz kortikosteroidler gibi iltihap önleyici ilaçlar reçete edebilir.

Tıbbi prosedürler

İlaç yardımcı olmazsa, sağlık uzmanınız aşağıdaki prosedürlerden birini önerebilir.

Saç ekimi ameliyatı

Saç ekimi ameliyatı, her biri birkaç kıl içeren küçük cilt tıkaçlarının kafa derinizin kel kısımlarına taşınmasını içerir.

Bu, kalıtsal kelliğe sahip kişiler için iyi sonuç verir, çünkü tipik olarak başın üst kısmındaki saçları kaybederler. Bazı saç dökülmesi ilerleyici olabileceğinden, zamanla birden fazla prosedüre ihtiyacınız olabilir.