Bıyık Ekimi

Kimi erkekler gür bıyıklı olabilirken, kimileri de bıyıklarını uzatmak zorlanırlar. Bıyıkların olmaması ya da dökülmesi genetik faktörler, stres ya da hormonal durumlardan kaynaklabileceği gibi ameliyat izleri ya da kaza geçirmiş olma durumu da etkili olabilir. Günümüzde bıyıkların yokluğundan rahatsızlık duymak yerine, bunları yeniden oluşturma şansınız var. Etkili bıyık ekimi tedavi yöntemi, saç derisinden alınan greftlerle yüzdeki kılları eski haline getirmek için tasarlanmış yaygın bir operasyondur.

Tam yoğunluk ve dolgunluk sağlayan bıyık ekiminin diğer saç ekimlerine göre daha fazla teknik gerektirdiği unutulmamalıdır; çünkü bıyıkların farklı bölgelerinde kılların açısı ve yönü büyük farklılıklar gösterir. Bu nedenle, sağlık ekibinin tecrübesi ve bıyığın doğal formu üzerindeki planlama süreci, genel operasyonun çok önemli bir parçası haline geliyor.

Bıyıkta Dökülmesinin Sebebi Nedir?
Genetik: Bıyık yokluğunun en yaygın nedeni, kıl köklerinin büyümeleri tamamen durana kadar kademeli olarak küçülmesi olan androgenetik alopesidir. Bu durum çoğunlukla saçlı deriyi etkilerken, androgenetik alopesi nedeniyle bıyık kıllarının bir kısmını kaybetmek oldukça olasıdır.
Hormonlar: Yüzdeki tüylenmeyi düzenleyen erkek hormonları, özellikle testosteron önemli cevaplardan biri olabilir. Erkeklik hormonlarınız olması gerektiği gibi çalışmıyorsa, zayıf kan akışı nedeniyle dökülme olabilir.
Beslenme alışkanlıkları: Vitaminler ve mineraller gibi besinler, sağlıklı hücre büyümesinin olmazsa olmaz bileşenleridir; bu nedenle vitamin ve mineral eksiklikleri yüz bölgelerinde saç dökülmesine neden olabilir.
Yara izi ve travma: Bazı insanlar kaza gibi fiziksel travmalardan kaynaklanan doku yaraları nedeniyle sakallarını kaybederler.
Alopesi barba: Alopesi areata, bağışıklık sistemi ile ilişkili, küçük, skar oluşturmayan alopesi yamalarında dökülme ile tanımlanan bir saç dökülmesi şeklidir. Yüz kıllarında, sakallarda veya bıyıklarda oluşması durumunda bu özel duruma alopesi barba denir.
İlaçlar: Saç dökülmesi, kan incelticiler, steroidler veya kemoterapi ilaçları gibi bir dizi ilacın yaygın bir yan etkisidir.

Bıyık Ekimi İçin Uygun Bir Aday mısınız?

Bıyık dökülmesi yaşıyorsanız, kalıtsal durumlar, hormonal sorunlar, hatta yaralanmalar gibi sebepleri ne olursa olsun, bıyık ekimi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Hastanın yerine getirmesi gereken sınırlı sayıda ön koşul vardır. Öncelikle ekim için sadece hastanın kendi saç köklerinin kullanılabileceği göz önüne alındığında, hastanın saç derisinin arka tarafında yeterli miktarda saç çıkması göz ardı edilemez bir gerçektir. Bıyık ekimi için ihtiyacınız olan greft sayısı, mevcut sakalınızın kalınlığına ve yoğunluğuna ve ayrıca ne kadar kapatıcılık istediğinize bağlı olacaktır.

Bıyık Ekimi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle doktorunuz, hastanın yaşı ve yüz yapısı, saç derisinin arka kısmındaki saç yoğunluğunun ekim için yeterli olup olmadığı gibi ilk konsültasyondan aldığı bilgileri işleyecektir. Tıbbi durumunuz ile beklenti, istek ve talepleriniz değerlendirilerek ekim için gereken saç kökü sayısı da belirlenecektir.

Bıyık ekimi için kullanılan ekim yöntemleri, saçlı deri ekimi için kullanılanlarla hemen hemen aynıdır. Özetle saçlı derinin arka kısmında belirlenen saç kökleri küçük bir iğne ya da forseps yardımıyla alınır. Toplandıktan sonra sağlık ekibi, alınan saç köklerini alıcı bölgede hazırlanan küçük kesilere yerleştirir. Bıyık ekiminin daha zor yapısı göz önüne alındığında, yüzdeki kılların yönü ve açısı farklılık gösterdiğinden, son derece yetkin ve uzman bir sağlık ekibinin yanı sıra ayrıntılı bir planlama süreci gereklidir.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) ve Doğrudan Saç Ekimi (DHI), en doğal sonuçları sağladığı için bıyık ekimi için kullanılan iki tekniktir. Her işlem için yeterli yoğunlukta yeterli donör saç olmalıdır. Hastanın kafa derisinde erkek tipi kellik varsa donör bölge operasyonun gereksinimlerini karşılayamayabilir. Bu durumları saç ekim uzmanıyla birlikte değerlendirilmelidir.

Siz de bıyık ekimi gibi hassas bir konuda doğru ekipten destek almak için bize hemen ulaşın!

Sıkça Sorulan Sorular

Bıyık ekimi 400-500 civarında greft gerektirir. Yoğunluğun daha fazla (yaklaşık 35-40 FU/cm2) olduğu bu ekim işleminde tüyler aşağıya doğru yönlendirilir.