Kadınlar İçin Saç Ekimi

Kadın Saç Ekimi Nedir?
Saç dökülmesi, genel kanının aksine hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Erkeklerde kellik yaşlandıkça genel olarak öngörülebilir bir hastalık olmasına rağmen, kadınlarda kellik genelde herhangi bir zamanda beklenmez.

Kadınlar, kelliklerine neden olan tedavi edilebilir herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığından emin olmak için bu işlemden önce saç ekiminde bir tıp uzmanı tarafından kapsamlı bir şekilde muayene edilmelidir. Bir sonraki adım, gerekli sonuçları elde etmek için Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) veya Doğrudan Saç Ekiminin (DHI) en uygun yöntem olup olmadığını belirlemektir.

Anestezi etkisini göstermeye başladıktan sonra ektraksiyon aşaması başlar ve hazırlık aşamasında geliştirilen saç çizgisi tasarımına uygun olarak saçlar donör bölgeden alınır. Bunu takiben, mikroiğneler kullanılarak alıcı bölgede mikroskobik kesiler yapılır. Kesikler oluşturulduktan hemen sonra ekim prosedürü başlar.

Kadınlar Saç Ekimi Yaptırabilir mi?
Doktorlara göre kadın saç ekimi kadınların sınırlı bir kısmı için uygundur. Bu ameliyat saç dökülmesi yaşayan kadnıların yaklaşık %2 ila %5’ine yardımcı olacaktır. Traksiyonel alopesi veya fiziksel alopesi yani hormonal olmayan alopesi nedeniyle saçlarını kaybeden kadınlardır. Halihazırda kozmetik veya plastik cerrahi geçirmiş ve yara bölgelerindeki kellikten endişe duyan kadınlar da iyi adaylardır. Ayrıca yanık, olay hasarı veya cilt tahrişi gibi yaralanmalar nedeniyle saçlarını kaybeden kadınlar, kadın saç ekiminden yararlanabilir.

Halihazırda sağlıklı donör köklerine sahip olan bayanlara kadın saç ekimi önerilir. Ayrıca çoğu profesyonel, kadın saç ekimi için “önerilen” yaş sınırının 24 olduğuna inanır, bu nedenle bunu yapabilmek için 24 yaşından büyük olmanız gerekir. Saç ekimi ameliyatı oldukça kolay bir tedavi olmasına rağmen, kronik sağlık sorunları olan kadınlar bunun için iyi bir aday olmayabilir.

Kadın ve erkek saç ekimi arasındaki fark

Kadınlarda saç ekiminde saçların yoğun bölgelerden daha seyrek bölgelere aktarılması çok önemlidir. Kadınlarda saç dökülmesi, erkeklerde saç dökülmesinden çok farklı olarak tüm kafa derisi üzerinde meydana gelebilir. Bu bariyer, bazen sabit donör alanların olmaması nedeniyle kadınların tam bir saç ekimi tedavisinden faydalanmasını engeller. Ayrıca kellik süreci kadınlarda erkeklere göre daha fazla değişiklik gösterdiğinden, kadınlarda erkeklere göre daha az donör alan bulunmaktadır.

Kadın saç ekiminde tatmin edici bir sonuç elde etmek için saç ekimini gerçekleştirecek doğru cerrahı seçmek zorunludur. Operasyon gerçekleşmeden önce, adayların kadın saç ekimi için herhangi bir engel bulunmadığından emin olmak için kan testlerinden geçmesi gerekir. Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), kadın saç ekimlerinde yaygın olarak kullanılan yöntemdir.

Kadınlarda saç ekimi, özel ve hassas bakım gerektiren hassas bir süreçtir. Uzman ekibimiz, saç dökülmesinin neden(ler)ini analiz edip belirleyerek ve orijinal saçı geri kazanmak için en iyi tekniği önererek başarılı bir saç ekimi sağlar.

Kadınlarda saç ekimi için temel olarak iki ayrı tekniğimiz var. İlk yöntem FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) olarak adlandırılır. FUE tekniği, yara izi olasılığını en aza indirmek için başın arkasındaki veya yanındaki seyrelmiş bölgelere dikkatli bir şekilde taşınmasını sağlar. Daha az kullanılan ikinci yöntem ise FUT (Foliküler Ünite Nakli) olarak adlandırılır. Bu yöntem sadece FUE yöntemi hasta için etkisiz ise kullanılacaktır.

Kadın saç ekimi için bize hemen ulaşın!